Nyhedsbrev
Vil du være blandt de første til at høre om spændende koncerter, udstillinger og events i Pavillonen i Grenaa? Tilmeld dig Pavillonens nyhedsbrev og få adgang til før-salg, rabatter og unikke oplevelser.
02. apr
kl. 20:00
Dørene åbnes kl. 19.00
02. april
kl. 20:00
Dørene åbnes kl. 19.00
Bag kunstnernavnet Philip finder man den 22-årige sanger og sangskriver Philip Bæk Hedegaard, som efter mange år med en guitar i hånden er sprunget ud som sangskriver og soloartist.
Philip udforsker den moderne og strømlinede pop-lyd i kombination med organiske elementer. Med et tekstunivers, der tager afsæt i ungdommens usikkerheder og store følelser – og en legende tilgang til komposition - eksperimenteres der med at underbygge stemninger og kommunikere ærlige og stærke budskaber ud.
Philip Hedegaard fik sin første guitar da han var 13, men har de seneste år fokuseret mere på sangskrivning, dog stadig med guitaren som sit uundværlige redskab. Med et eftertænksomt og selvreflekterende tekstunivers spiller han melodiøs popmusik.
I 2021 udgav han sine to første singler, og påbegynder i 2022 et nyt kapitel med singlen ”The Only Thing on My Mind”, som udkommer 21. januar, og er første single fra en kommende EP. Glæd dig til en spændende aften med en talentfuld herre, der kun bevæger sig i én retning: Fremad.
Unummererede pladser
Dørene åbnes kl. 19.00
Billetpris 125,- kr.
Kørestolsplads inkl. ledsager kan købes hos Pavillionen på tlf: 8632 1633
Se mere
Pris 125 kr
Sted Pavillonsalen
Pladser Unummererede pladser
Arrangør Pavillonen